خودکفایی ایران در تعمیرات نیروگاهی

نیروگاه

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران گفت: سالانه ۱۰ تا ۱۲ هزار مگاوات تعمیرات نیروگاهی انجام می‌شود و در حال حاضر پیشرفت ایران در تعمیرات نیروگاهی به حدی رسیده که تحریم‌ها و تهدیدها از طرف کشورهای صاحب تکنولوژی تاثیری در روند کار ندارد.

به گزارش ایسنا، عین‌الله صالحی در نشست خبری در جریان بازدید خبرنگاران از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران، مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران با بیان اینکه در ۲۰ سال گذشته تقریبا نصب پره‌ها و توربین‌ ها هم انحصاری بود، اظهار کرد: امروزه در ایران در ساخت پره‌های توربین بخار با سایزهای مختلف نیز به خودکفایی رسیده‌ایم و اگر ۸۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در کشور باشد با افتخار اعلام می‌کنیم که از لحاظ پره‌های توربینی و بخار و کمپرسورها به خودکفایی کامل رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه از سال گذشته وزارت نیرو ابلاغ کرده است که خرید پره‌ توربین‌های بخار از خارج ممنوع است، بنابراین در سال گذشته از خروج ۱۵ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری شد، عنوان کرد: بخش زیادی از اورهال نیروگاه‌های عراق و بخشی از تعمیرات تجهیزات نیروگاهی در کشور ترکیه توسط ایران انجام می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران، در حال حاضر ۸۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده کشور است که به طور پیوسته و مداوم ۱۰ تا ۱۲ هزار مگاوات آنها تحت تعمیرات اساسی و یا جزئی قرار می‌گیرد که البته این ظرفیت بالاتر از پیک مصرف پیش‌بینی شده تا جوابگوی شبکه برق باشد.

صالحی تصریح کرد: در حال حاضر ۹۰ تا ۹۵ درصد تعمیرات نیروگاهی انجام شده و تا اوایل خرداد ماه تعمیرات نیروگاهی به اتمام می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه هدف از تشکیل این شرکت ارائه خدمات کارشناسی و تعمیرات احداثی واحدهای نصب شده نیروگاهی است، گفت: از همان ابتدا که واحدهای نیروگاهی به ایران فروخته شد به هیچ عنوان با هدف انتقال دانش فنی و ساخت و بهره‌برداری صورت نگرفته است و کشورهای صاحب این تکنولوژی‌ها با این اقدام موافقت نمی‌کردند.

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران افزود: با تشکیل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران، انتقال دانش و بهره‌برداری و تعمیرات آرام آرام شکل گرفت، بنابراین شرکت‌های سازنده که همزمان با راه‌اندازی، نقش استعماری خود در خصوص شارژ و تأمین قطعات به کشور را تحمیل می‌کردند با پیشرفت این شرکت تمام این برنامه‌هایشان نقش بر آب شد.

صالحی با اشاره به اینکه وقتی در زمان بهره‌برداری از نیروگاه‌ها مشکلی برای یک قطعه رخ می‌داد این کشورها از سیاست جایگزینی قطعه نو استفاده می‌کردند، گفت: در دو دهه اخیر علی‌رغم اینکه هزینه رفت و برگشت قطعه و حتی بازگشت قطعه تعمیراتی به ایران ریسکش بالا می‌رفت، شرکت تعمیرات نیروگاهی تلاش کرد تا با پیشرفت از دانش تعمیرات نیروگاهی به اهداف موردنظر کشور دست یابد.

وی تصریح کرد: با رشد ایران در زمینه تعمیرات نیروگاهی از انتقال ارز به کشورهای صاحب تکنولوژی جلوگیری و وابستگی‌ها کاهش یافت به طوری که در حال حاضر به طور کامل می‌توانیم تمام قطعات نیروگاهی را در ایران اورهال کنیم.

https://www.isna.ir/news/97022212197/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *